Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2
Športový klub stolného tenisu Ružomberok

História

PUBLIKÁCIA "80 ROKOV RYBARPOĽSKÉHO STOLNÉHO TENISU". V PRÍPADE ZÁUJMU O TÚTO PUBLIKÁCIU KONTAKTUJTE KANCELÁRIU ŠKST, ALEBO PREDAJŇU STOLNÉHO TENISU V STH.

80 ROKOV RYBARPOĽSKÉHO STOLNÉHO TENISU
 hotová kniha 80 rokov rybarpolskeho stolneho tenisu.pdf (6.8 MB) (6.8 MB)

80 ROKOV RYBARPOĽSKÉHO STOLNÉHO TENISU - OBÁLKA
 80 rokov SKST obalka nahlad 20.10..pdf (493.4 kB) (493.4 kB)

Tento text je doslovnou citáciou časti záverečnej práce Vznik a vývoj športového klubu stolného tenisu v Ružomberku, ktorej autorom je Ľuboš Hošala.

Predhovor

Úroveň stolného tenisu a úspechy, ktoré v ňom dosiahlo Slovensko, keď sa v roku 1947 stalo po prvý krát majstrom sveta a už po šiesty krát usporiadalo Top-12 najlepších juniorov Európy. Toto všetko vyvolalo mimoriadny záujem o tento halový šport nielen v radoch mládeže, ale aj vo všetkých kategóriách obyvateľstva Slovenska. Šport ako taký ku čomu sa radí aj stolný tenis v Ružomberku nás v minulosti aj v súčasnosti zviditeľňuje vo svete. Stojí za to si položiť otázku kde, kedy, ako sa stolný tenis na Slovensko dostal a ako sa tu vyvíjal konkrétne v Ružomberku. V Ružomberku práve preto, že sa tu organizuje jeden z najstarších turnajov na Slovensku Mildeho memoriál.

Obdobie v rokoch 1981 - 2004

Toto obdobie je zachytené len tými najzaujímavejšími udalosťami. Nie preto, že by klub nefungoval, ale jeho priebeh išiel pokojne vpred vo svojom cieli dosahovať čo najlepšie výsledky. Medzi prvú zaujímavosť v tomto období patrí usporiadanie turnaja veteránov v stolnom tenise. Svoju prvú kapitolu tento turnaj písal v 1984 v Černovej.

Blížiacim sa rokom 1987 sa v Ružomberku v areály štadióna TJ BZVIL Ružomberok uskutočnila malá slávnosť. Za prítomnosti čelných predstaviteľov straníckeho, štátneho, hospodárskeho a spoločenského života okresu Liptovský Mikuláš a mesta Ružomberok v čele s vedúcim tajomníkom OV KSS v Liptovskom Mikuláši Jánom Michalovičom bola daná do užívania stolnotenisová hala.

V Ružomberku má stolný tenis bohatú a hlbokú tradíciu. Vyriešenie priestorových problémov by malo byť pre členov stolnotenisového oddielu TJ BZVIL dôležitým impulzom k nadviazaniu na úspešnú minulosť. Bavlnárski vyznávači celuloidovej loptičky majú pochopiteľne veľkú radosť. Konečne sa dočkali i keď už takmer prestali veriť. S výstavbou herne sa totiž začalo v roku 1982. Vtedajším predsedom stolnotenisového oddielu bol pán Jantoš. Po odovzdaní tohoto športového stánku sa do vedúcej funkcie stolnotenisového oddielu dostáva Marián Bystričan. Samozrejme nesmieme zabudnúť na celoslovenský turnaj Mildeho memoriál. Tento stolnotenisový turnaj poriadaný každoročne v Ružomberku na pamiatku hráča Vladimíra Mildeho, majstra slovenského dorastu v roku 1941, ktorý padol v bojoch SNP.

V roku 1994 sa stolnotenisový oddiel osamostatnil a fungoval pod názvom ŠKST ART Modul VTJ Ružomberok. Pri usporiadaní Mildeho memoriálu v roku 1996 organizátori z ŠKST ART VTJ Modul narátali za stolmi vyše 70 aktérov, vrátane dvoch účastníkov tohtoročných majstrovstiev Európy mužov a žien v Bratislave (Martina Grežá a Jarmila Líšková) a troch našich mladých reprezentantov, ktorí štartovali na nedávnom juniorskom šampionáte vo Frýdku - Místku.

Začiatkom roku 1996 sa po dlhom čase stolnotenisový šampionát Slovenskej republiky sťahuje mimo Bratislavy. Tento ročník majstrovstiev Slovenska sa uskutočnil v Mestskej športovej hale Laziny, ktorým usporiadateľom bol ŠKST ART Modul VTJ Ružomberok. Tieto majstrovstvá sa stávajú prvým otvoreným šampionátom, na ktorom majú právo štartovať muži do 80. a ženy do 50. miesta rebríčka (dorastenecká kategória do 20. miesta). V týchto rokoch Ružomberčania majú stolnotenisových paraolympionikov.

Na vlastnú žiadosť klub prichýlil telesne postihnutých športovcov. Ide o desiatku stolných tenistov, ktorí doteraz pôsobili pod JAMES-om Bratislava. Mali tam však určité problémy, a tak nadviazali kontakt s ružomberským stolnotenisovým klubom.

V tejto skupine je napríklad aj majster sveta z roku 1996 Ladislav Gašpar a tiež aj dvaja Ružomberčania - Ján Čabák a Alena Kánová. Za zmienku stojí, že dvaja z našich nových členov Gašpar a Emil Dovalovský boli nominovaní na paraolympiádu v Atlante. Toto hodnotné obdobie je poznamenané, že stolnotenisový klub ŠKST ART Modul VTJ Ružomberok postúpil do prvej ligy. A taktiež v Ružomberku začala fungovať dorastenecká liga.

Predseda ŠKST ART Modul Ružomberok Marián Bystričan spolu so svojimi najbližšími spolupracovníkmi sa snaží neustále dvíhať organizátorskú i športovú latku tradičného podujatia na prahu novej "celuloidovej" sezóny - Mildeho memoriálu, ktorý je v poradí 33 (rok 1998). Na tomto turnaji sa zúčastnilo 96 mužov a 30 žien. V akcii boli stolní tenisti pôsobiaci v našich domácich súťažiach, vrátane superligy, slovenskí hráči, ktorí sú momentálne v službách zahraničných klubov, ďalej účastníci z Poľska a Ukrajiny. Finálové výsledky tohoto podujatia:
Dvojhra muži: Wiltska(DJK Rosenheim-Nemecko)- Illáš(TTC Eilenburg-Nemecko)
Ženy: Moliková (Poľsko)- Paučeková (MKST Bratislava)
Družstvá muži: Illáš, Šesták (TTC Eilenburg - Nemecko)- Wiltska, Halás (Bricon Trnava)
Ženy: Paučeková, Škultétyová (Bratislava) - Molíková, Swiniuchová (Poľsko)


V nasledujúcich rokoch sa neudialo nič mimoriadne, čo by stálo za zmienku.

Píše sa rok 2000 a v ružomberskej Koniarni sa konali majstrovstvá Slovenska v stolnom tenise mužov a žien. V dvojhrách lanské prvenstvá obhájili Jaromír Truksa a Valentína Popovová. Truksa na Liptove stratil vo dvojhre len dva sety, a to vo štvrťfinále s Pištejom a v semifinále s Bardoňom. Truksa a Popovová obhájili i vlaňajšie zlato vo štvorhrách.

Truksa nikomu nič nedaroval ani na 35. ročníku Mildeho memoriálu v stolnom tenise v Ružomberku. Na tomto podujatí štartovalo 98 mužov a 26 žien. Medzinárodný punc podujatia dala sedemčlenná výprava z poľského klubu Bronovianka Krakov. V dvojhre mužov sa zopakovalo lanské finále, avšak s opačným rozuzlením. Minuloročný víťaz Erik Illáš na tomto podujatí zostal na rakete slovenskej jednotky Jaromíra Truksu.

Koncom novembra 2000 sa konal vydarený 15. diel "celuloidovej" veteraniády v Liskovej. Do bojov v piatich vekových kategóriách zasiahlo 38 vyznávačov stolného tenisu. Podujatie sa odohralo na dvoch miestach, na piatich stoloch v základnej škole a na dvoch v herni liskovského OŠK. Výsledky:
40 - 50 ročný: prvé miesto si vybojoval Tužinský, druhé miesto Krkoš a na treťom mieste skončil Lauko.
50 - 60 ročný: prvé miesto V. Olos(Ľubochňa), druhé miesto Kusý (Bobrovec), tretie miesto Holiga (Liptovský Ján)
65 - 70 ročný: prvé miesto Kasanický, druhé miesto Uhrovič (obaja ŠKST VTJ ART Ružomberok), tretie miesto Hulej (SCP Ružomberok)
nad 70 rokov: prvé miesto Kuniak, druhé miesto Sliačan (obaja Černová) a tretie miesto Murček (SCP Ružomberok)

Ďalší rok 2001 sa niesol v znamení usporiadania majstrovstiev Slovenska.

Tradične v septembri 2001 sa konal v poradí 36. ročník Mildeho memoriálu v stolnom tenise v Ružomberku, na ktorom štartovalo 71 mužov a 26 žien. V mužskej dvojhre obhájil lanské prvenstvo Jaromír Truksa, pre ktorého bol najťažšou prekážkou v semifinále Ľubomír Pištej. Najlepšie umiestenie Ružomberčanov bol boj v semifinále Kačníka, Benča a u žien Lenčová, A. Letková.

Keďže predseda klubu Marián Bystričan zo zdravotných problémov bol indisponovaný, šéfom 36. ročníka Mildeho memoriálu bol Roman Cibulka spolu s Jozefom Jantošom. Počas príprav veľmi aktívne pracoval aj Milan Kačník. V tomto roku spomínaný predseda klubu ŠKST VTJ Ružomberok Marián Bystričan kandidoval na post predsedu Slovenského stolnotenisového zväzu. Bohužiaľ táto kandidatúra dopadla neúspešne. Predsedom sa stal pán Kríž.

ŠKST VTJ Ružomberok a jeho herňa bola v roku 2003 dejiskom 18. ročníka turnaja veteránov Liptova v stolnom tenise. Víťazom tohoto ročníka do 49 rokov sa stal Tužinský (ŠKST VTJ Ružomberok), v kategórii 50 - 59 rokov sa stal víťazom Hatala (SCP Ružomberok), v kategórii 64 rokov obsadil prvé miesto V. Olos (TJ Ľubochňa), nad 60 rokov zvíťazil M. Kasanický.


 

webygroup

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár


441152

Úvodná stránka